Produktywność nie wynika jedynie z szybkości, z jaką porusza się głowica, lecz ma związek z czynnikami wpływającymi na osiągnięcie założonych przez przedsiębiorcę celów. Takiego zdania jest belgijski producent ploterów stołowych oferujący uniwersalną serię zwaną SUMMA F. Minimalizowanie przestojów, brak okresu bezczynności, przyspieszenie czasu pracy operatora i łatwość wdrożenia to podstawowe składowe sprawnego przepływu pracy. Jak zapewniają twórcy platformy, Summa F Series spełnia te wszystkie wymogi.
Co znajdziesz w artykule?
- O stołach tnących marki Summa
- Po pierwsze wszechstronność
- Wielofunkcyjna głowica
- Moduły i narzędzia
- Gigant na pokładzie
- Summa F1612 – pierwszy w swojej klasie
- Zainteresowany zakupem?
Summa od ponad 30 lat projektuje i buduje urządzenia tnące. W wyniku rozwoju i ewolucji firma zrewolucjonizowała technologię druku i cięcia, dołączając do grona światowych liderów w branży poligraficznej. Rozwiązania Summa F Series doskonale wpisują się w DNA producenta. To, co je wyróżnia, to przyjazne środowisko pracy pozwalające na szybkie wdrożenie systemu oraz szereg zaawansowanych narzędzi, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo operatora i urządzenia.
Platforma Summa F Series zbudowana jest na bazie pasa transmisyjnego i głowicy modułowej, co umożliwia elastyczne projektowanie workflow oraz możliwość rozbudowy urządzenia. System pozwala na używanie kilku narzędzi w tym samym czasie, automatycznie rozpoznając typ zainstalowanego komponentu. Dzięki innowacyjnemu systemowi Barcode oraz możliwości dodawania akcji i metod w oprogramowaniu GoProduce zyskujemy całkowitą dowolność w projektowaniu produkcji. Unikalny system znajduje zastosowanie w przypadkach: cięcia materiałów giętkich, półsztywnych i sztywnych; cięcia tkanin z użyciem noża obrotowego; bigowania i oznaczania; frezowania za pomocą różnych typów modułów; cięcia kontynuacyjnego, czyli wykraczającego poza obszar roboczy oraz cięcia na odwrocie zadruku delikatnych nośników. Obecnie oferowane są modele: F1612, F1330, F1832, F2630, F3220 i F3232, które można konfigurować według indywidualnych preferencji oraz potrzeb.
Charakterystyczną cechą urządzeń Summa F Series jest ich wszechstronność, dzięki której modele są unikalne pod względem możliwości adaptacyjnych. Solidna konstrukcja, dokładność i wielofunkcyjna głowica pozwalają na instalację do trzech narzędzi z szerokiej gamy opcji, co daje niezliczone możliwości zastosowań. Plotery te są systemami szytymi na miarę – narzędzia i moduły mogą być wybierane na etapie zamawiania maszyny lub dodawane w dowolnym momencie, gdy planujemy rozszerzenie możliwości produkcyjnych.
Wielofunkcyjna głowica mieści do trzech modułów jednocześnie. W jednostce centralnej znajduje się wskaźnik LED, tzw. pointer oraz zintegrowany system kamery, umożliwiający szybkie i dokładne wycinanie konturów z użyciem znaczników. Po zamontowaniu system rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu – automatyczne rozpoznawanie narzędzi, połączone z cyfrowym i mechanicznym sterowaniem głębokości i/lub nacisku, zapewnia precyzyjne cięcie różnych typów materiałów.
Zestaw opcjonalnych dodatków, które rozszerzają możliwości ploterów Summa F Series, stale się powiększa pozwalając na stworzenie maszyny dostosowanej do potrzeb, idealnie dopasowanej do specyfiki pracy. Producent przewidział cztery typy modułów oraz możliwość zainstalowania odpowiedniego narzędzia dla każdego zadania.
- Moduł wleczony „Drag” pozwala na rysowanie z użyciem pisaka lub cięcie typu kiss-cut w szerokim zakresie materiałów. Dla tego modułu dostępne jest dodatkowe narzędzie Drag Knife do szybkiego cięcia typu kiss-cut oraz pisak z uchwytem, który umożliwia precyzyjne rysowanie na różnych materiałach.
- Moduł aktywny „Tangential” oferuje siłę pionową 10 kg oraz siłę poziomą 20 kg i steruje wieloma pasującymi do siebie narzędziami. Wśród proponowanych narzędzi znajdziemy noże do materiałów o różnych grubościach i właściwościach. Nowością jest pneumatyczne narzędzie oscylacyjne napędzane sprężonym powietrzem, które porusza nożem w górę i w dół.
- Moduł frezujący „Routing” może być stosowany do obróbki najczęściej używanych płyt litych, takich jak twarde piankowe płyty PVC, płyty akrylowe, kompozyty aluminium oraz drewno i MDF. Moduł w wersji HF posiada specjalne wrzeciono o wysokiej częstotliwości i większej mocy wyjściowej, gwarantujące wyższe prędkości podczas obróbki.
- Moduł obrotowy „High Torque Rotary”, od niedawna w ofercie, został wyposażony w kontrolowany, dekagonalny, aktywny nóż, który jest w stanie ciąć wszystkie rodzaje tekstyliów.
Wprowadzony na rynek w ubiegłym roku model Summa F3232 posiada obszar roboczy o szerokości 327 cm i długości 320 cm, co czyni go największym urządzeniem w serii. Dzięki rozmiarowi ploter pozwala na cięcie i obróbkę nośników w formatach 3×2 m, znajdując zastosowanie w przypadku produkcji roll-upów, flag, bannerów i różnego rodzaju tekstyliów. F3232 to sprzęt opracowany z myślą o dalszej poprawie synergii między wielkoformatowymi urządzeniami drukującymi a systemami finishingowymi firmy Summa. Przy tak dużej szerokości stół może z łatwością i precyzją obsługiwać wszystkie popularne rozmiary podłoży.
Dzięki wielonarzędziowej głowicy w ploterze F3232 można zainstalować wszystkie moduły dostępne dla urządzeń Summa F. W standardowej konfiguracji urządzenie posiada moduł noża wleczonego, moduł ADC pozwalający na automatyczną kontrolę głębokości i wszystkich parametrów narzędzi niezbędnych do perfekcyjnej obróbki, optyczny system rozpoznawania znaczników i ramek cięcia, oprogramowanie oraz system bezpieczeństwa użytkownika. Obszar roboczy jest podzielony na 14 niezależnych stref podsysu, za które odpowiadają dwie zewnętrzne pompy. Tryb tandemowy plotera dzieli stół na dwie strefy – kiedy cięcie na jednej strefie kończy się i przenosi się na drugą, wówczas materiał można zdjąć i załadować kolejny, co sprzyja ciągłości pracy urządzenia i zwiększa jego produktywność.
Summa F1612 – pierwszy w swojej klasie
Ploter F1612, o szerokości stołu 160 cm i sile nacisku noża aktywnego wynoszącej 1200 g/cm2, to pierwszy produkt z gamy ploterów stołowych w ofercie belgijskiego producenta. Rozwiązanie łączy zalety ploterów rolowych, umożliwiając jednocześnie cięcie wymagających podłoży. Ploter jest w stanie ciąć arkusze i materiały sztywne oraz materiał w rolach. Radzi sobie z nośnikami typu: filc, tektura falista, tektura typu „plaster miodu”, korek, grube i sztywne folie. Wielofunkcyjna głowica może pomieścić trzy typy narzędzi jednocześnie, przy czym sama ich wymiana jest prosta i szybka. System automatycznie rozpoznaje rodzaj podzespołu, co w połączeniu z cyfrowym i mechanicznym sterowaniem głębokości i/lub nacisku poprawia precyzję cięcia materiałów. Chcąc jeszcze bardziej dopasować model F1612 do własnych potrzeb, można wyposażyć go w jedną z dwóch głowic frezujących oraz szereg narzędzi takich jak: nóż oscylacyjny, narzędzie nacinające kiss-cut, V-cut lub nóż do tekstyliów.Wśród funkcjonalności F1612 znajdziemy opcję prowadzenia mediów dostępną wyłącznie w tym modelu. Oferowany w tym wariancie kosz jest poręcznym dodatkiem skracającym czas obsługi m.in. materiałów giętkich, przyczyniając się do optymalizacji przepływu pracy. F1612 może automatycznie przetwarzać kilka metrów materiału, podczas gdy kosz wychwytuje wycięty materiał i/lub odpady.
Z przodu i z tyłu modelu możemy umieścić składane stoły przedłużające dopasowując ich wysokość. W ten sposób mamy możliwość obróbki płyt większych niż obszar roboczy. Funkcja ciągłego podawania arkuszy pozwala na załadunek i rozładunek materiału podczas cięcia pomagając uniknąć przestojów.
W przypadku nacinania typu kiss-cutting funkcja Roll-up umożliwia nawijanie materiału z powrotem na rolę po jego przecięciu. Dzięki temu ploter może pracować bez nadzoru, pomagając w zachowaniu czystości i porządku w miejscu pracy. W przypadku cięcia na wylot, w połączeniu z koszem lub stołem wysuwanym możemy ustawić przepływ pracy, w ramach którego funkcja Roll-up zajmuje się gromadzeniem odpadów, podczas gdy operator zbiera wycięty produkt. Nawijarka jest również łatwo dostępna dla wózków lub innych narzędzi do obsługi ciężkich rolek.
W modelu F1612 dostępny jest też stół podsysowy z pompą próżniową. Pompa posiada pochłaniacz dźwięku, który utrzymuje materiał na miejscu podczas pracy, a system tłokowy automatycznie dostosowuje podciśnienie do obszaru pracy. Opcja ta znacznie ułatwia obsługę materiałów.
Producent bardzo rzetelnie podszedł również do tematu wsparcia bezpośredniego użytkowników swoich urządzeń. Dzięki aktywnemu, ciekawemu kanałowi na platformie YouTube możemy we własnym zakresie, a nawet jeszcze przed zakupem zdobyć ogrom informacji o samej maszynie i faktycznych metodach pracy na niej. Od tego roku zarówno producent, jak i główny dystrybutor firma Integart zapraszają do prezentacji online swoich rozwiązań. Jest to doskonały sposób na wstępne zapoznanie się z możliwościami Summa F Series. W następnym kroku Integart zaprasza do odbycia prezentacji w tradycyjnej formie w jednej z dwóch dostępnych lokalizacji: Katowice, Wrocław.
Plotery wielofunkcyjne Summa to urządzenia o ogromnych możliwościach, pozwalających na realizację nawet najbardziej kreatywnych projektów. Ich pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw jest udokumentowany i powtarzalny wśród klientów. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom zabezpieczającym producent zminimalizował wystąpienie ryzyka błędu ludzkiego, tak więc możemy być całkowicie pewni bezpieczeństwa oraz poprawnej realizacji zadań. Wszystkie cechy wymienione powyżej powinny być również uzupełnione o informację o najlepszej relacji ceny do funkcjonalności tych urządzeń. Plotery Summa to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń dostępnych dla klientów – pracujące zarówno w ogromnych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych firmach we wstępnej fazie rozwoju.
Dystrybutorem ploterów marki Summa jest firma Integart, obecna na rynku polskim od 1994 roku. Integart to jeden z czołowych dystrybutorów mediów do produkcji reklamy zewnętrznej i wewnętrznej. Firma funkcjonuje w Polsce i Europie Środkowej będąc jednocześnie dystrybutorem maszyn i urządzeń do druku. W ofercie firmy znajdują się: media do druku lateksowego, sublimacyjnego, solwentowego, UV oraz sitodruku, folie graficzne samoprzylepne, folie magnetyczne, produkty odblaskowe, taśmy dwustronne, tworzywa do grafiki 3D i szeroka gama akcesoriów.
Jesteś zainteresowany zakupem urządzenia? Kliknij tutaj lub skontaktuj się z przedstawicielami handlowymi firmy Integart.